Demo

O Mariánovi

Marián Čišovský (* 2. listopadu 1979 Humenné) je slovenský fotbalový obránce, který momentálně působí v týmu FC Viktoria Plzeň. Jeho postem je střed obrany. Mimo Slovensko působil v Rumunsku. Je ženatý a má tři děti.

Od března 2014 nehraje. Prodělává vážnou chorobu.

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v Chemlon Humenné, kde prošel všemi mládežnickými kategoriemi. V roce 1999 zamířil do Inter Bratislava. Následně zamířil do MŠK Žilina a v letech 2006-2008 působil v FC Artmedia Petržalka. Před ročníkem 2008/09 odešel do FC Temešvár, který se stal jeho prvním zahraničním angažmá.

FC Viktoria Plzeň

V létě 2011 se stal hráčem FC Viktoria Plzeň. 22. července 2011 nastoupil k zápasu o Český Superpohár, který Plzeň na domácím stadionu vyhrála nad Mladou Boleslaví až na pokutové kopy 4:2 (po 90 minutách byl stav 1:1, prodloužení se v tomto utkání nehraje). Do druhého poločasu jej vystřídal František Rajtoral.

Sezóna 2012/13

V základní skupině B Evropské ligy 2012/13 byla Plzeň přilosována k týmům Atlético Madrid (Španělsko), Hapoel Tel Aviv (Izrael) a Académica de Coimbra (Portugalsko). V prvním utkání Plzně 20. září 2012 na domácí půdě proti portugalskému týmu Académica de Coimbra absolvoval Čišovský kompletní počet minut, Plzeň vyhrála 3:1. I v dalším utkání 4. října s Atléticem Madrid nastoupil v základní sestavě, španělský celek zvítězil doma 1:0 gólem v samotném závěru. 25. října cestovala Plzeň do Izraele k utkání proti Hapoelu Tel Aviv a většinu prvního poločasu byla pod tlakem soupeře. Slovenský hráč nastoupil od začátku zápasu, střetnutí skončilo výsledkem 2:1 pro hosty, Plzeň si s 6 body upevnila druhou příčku za vedoucím Atléticem Madrid. 8. listopadu 2012 přivítala Plzeň Hapoel Tel Aviv v odvetě na domácím hřišti a vyhrála 4:0, díky tomuto výsledku se posunula s 9 body na čelo tabulky před doposud vedoucí Atlético Madrid (které v souběžném zápase prohrálo v Coimbře 0:2). Izraelský celek hrál navíc od 41. minuty oslaben o jednoho hráče. Čišovský absolvoval kompletní zápas. 22. listopadu nastoupil v Portugalsku v utkání proti Coimbře, v 88. minutě byl po jeho střetu s Edinhem odpískán pokutový kop ve prospěch domácích. Coimbra z něj vyrovnala na konečných 1:1. Tento výsledek zajistil Plzni postup do jarní fáze Evropské ligy. 6. prosince 2012 odehrál zápas v Plzni proti Atléticu Madrid (výhra Viktorie Plzeň 1:0). Plzeň si tak se 13 body zajistila konečné 1. místo v tabulce skupiny B o 1 bod před druhým Atléticem. 14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 nastoupil v šestnáctifinále proti domácímu italskému mužstvu SSC Neapol. Plzeň zvítězila v Neapoli 3:0. Hrál i o týden později v domácí odvetě, kterou Plzeň opanovala poměrem 2:0 a postoupila do osmifinále. V osmifinále odehrál celé domácí utkání proti tureckému celku Fenerbahçe Istanbul, Plzeň poprvé v tomto ročníku Evropské ligy prohrála doma (0:1). 14. března v odvetě v Istanbulu nastoupil rovněž v základní sestavě, Viktoria remizovala 1:1 a vypadla z Evropské ligy.

17. března 2013 přispěl jedním gólem k vítězství 4:0 nad Duklou Praha, která hrála prakticky celý zápas v oslabení o jednoho hráče. Ke konci jarní části občas chyboval, ale nakonec sezónu 2012/13 Gambrinus ligy završil ziskem ligového titulu, Plzeň porazila 1. června v posledním 30. kole sestupující FC Hradec Králové 3:0 a udržela si dvoubodový náskok před největším konkurentem Spartou Praha. Marián v zápase pečetil výhru třetím poněkud kuriózním gólem z brankové čáry.

Sezóna 2013/14

V úvodním zápase 2. předkola Ligy mistrů UEFA 2013/14 vstřelil na domácí půdě jeden gól bosenskému týmu FK Željezničar Sarajevo, Viktoria Plzeň zvítězila 4:3. Trefil se i ve třetím předkole Ligy mistrů v Estonsku 30. července proti JK Nõmme Kalju, kde už ve 2. minutě otevřel skóre dorážkou do prázdné brány po rohovém kopu a v 52. minutě (opět po rohovém kopu) přidal druhou branku. Měl podíl i na další brance, kterou nakonec dopravil do sítě Lukáš Hejda (portál Uefa.com připsal i tento gól Čišovskému). Plzeň zvítězila jednoznačně 4:0. Vynikající formu potvrdil i v prvním utkání 4. předkola (resp. play-off předkola) 20. srpna proti slovinskému týmu NK Maribor, kde vstřelil první gól zápasu. Viktoria zvítězila na domácí půdě 3:1. Zahrál si v základní skupině Ligy mistrů, kde se viktoriáni střetli s německým Bayernem Mnichov, anglickým Manchesterem City a ruským CSKA Moskva.

9. listopadu 2013 vstřelil vítězný gól v ligovém utkání s FK Mladá Boleslav, když se vydal na hrot útoku a po zmatku v obraně soupeře v pádu přehodil brankáře Boleslavi. Plzeň vyhrála 2:1. 7. 2. 2014 podepsal s Viktorkou nový kontrakt do 30. 6. 2016. Od 1. dubna 2014 léčil zranění kolene, poté jej postihla vážná choroba, která mu znemožňovala hrát a trénovat.

Reprezentační kariéra

Marián reprezentoval Slovensko již v mládežnických výběrech. V roce 2000 byl členem týmu U21, jenž obsadil na domácím Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let 4. místo. Střelecky se prosadil v utkání 27. května proti Turecku, pomohl tak k výhře 2:1.

Hrál následně i na Letních olympijských hrách v Sydney, kde Slovensko skončilo v základní skupině D na nepostupovém čtvrtém místě.

A-mužstvo

14. listopadu 2012 odehrál přátelský zápas s Českou republikou v Olomouci, v 17. minutě nahradil na hřišti chybujícího obránce Petera Pekaríka. Společně s Markem Bakošem a Michalem Ďurišem nastoupil proti několika klubovým spoluhráčům na české straně. Slovenská reprezentace podlehla domácímu mužstvu 0:3 , Čišovský se objevil v reprezentaci po téměř 4 letech (naposledy nastoupil 19. listopadu 2008 v přípravném utkání v Žilině proti Lichtenštejnsku, které Slovensko vyhrálo 4:0). 26. března 2013 se objevil po čtyřech letech v základní sestavě Slovenska, na stadionu Pod Dubňom v Žilině absolvoval přátelské střetnutí proti Švédsku, které skončilo bezbrankovou remízou.